NETBOOK - historie a současnost

Trocha „historie“ počítačů typu netbook

Před nástupem zařízení ve stylu netbook byly na trhu v této velikostní kategorii k dispozici pouze subnotebooky, tedy zařízení, která se snažila udržet výkonostně na úrovni klasických notebooků a při tom nabídnout uživatelům maximální možnou mobilitu. Ultrapřenosnost, výkonný procesor a řada doplňujících funkcí v malém provedení se postaraly o velmi vysokou cenou. Za subnotebook typu Fujitsu Siemens Lifebook nebo Toshiba Portégé R500 byste v roce 2008 dali kolem 50.000,- Kč.

Mnoho uživatelů však vysoký výkon dnešních notebooků či subnotebooků vůbec nevyužije.

První, kdo přišel s nápadem oslovit uživatele dávající přednost ceně před výkonem byl ASUS. Netbook od ASUSu se značkou Eee nabídl výkon dostačující pro kancelářské aplikace a prohlížení internetu v miniaturním provedení s cenou pod 10.000,- Kč. Ideální poměr mezi praktičností, rozměry, výkonem a cenou zapůsobil na trhu jako rozbuška a během velmi krátké doby začali přicházet s podobnými řešeními i ostatní velcí hráči na trhu. Asus jakožto zakladatel celé této kategorie má zatím viditelný náskok. Zatímco ostatní výrobci mají jedno nebo dvě podobná zařízení, začíná ASUS už se třetí řadou (TODO).

Současný stav trhu s netbooky

V současné době (12/2008) je na trhu zhruba XX (TODO) netbooků od skoro všech významných výrobců a další jsou v přípravě. Nejlevnější, a dnes už se dá říci výběhové modely, jako je nejstarší generace Asusu Eee 4G nebo 701, se dají sehnat za cenu pod 5.000,- Kč a všechny ostatní včetně nejnovějších verzí vybavených procesorem ATOM a 9“ nebo 10“ displejem pak do 10.000,- Kč. Tím pádem jsou dostupné téměř každému zájemci. Ne všichni ale máme stejné potřeby a proto jsme na tomto webu shrnuli veškeré dostupné informace o netboocích na českém i zahraničním trhu a dali vám tak možnost sami si zvolit svá kritéria a vybrat ten nejlepší netbook.

Podle čeho vybírat

Základním parametrem odlišujícím netbook od notebooku je vysoká mobilita. Váha současných netbooků díky jejich kompaktním rozměrům a spartánské výbavě nepřesahuje 1,5 kilogramu. Nízká váha a malé rozměry jsou také důvodem, proč se v této kategorii přenosných počítačů sotva dočkáme netbooku s displejem větším než 12“.

Dalším z důležitých parametrů je doba výdrže, po kterou netbook dokáže pracovat na jedno nabití akumulátoru. Netbooky patří do terénu, málokdo si je bude pořizovat jako hlavní počítač, který je neustále v dosahu elektrické sítě. Když se vám po hodince a půl práce (viz netbook Mivvy nebo netbook MSI Wind) počítač vypne a el. síť není v dosahu, tak to na náladě nepřidá. Abychom vám výběr ještě ulehčili, rozdělili jsme v našich přehledech tento parametr na minimální a maximální dobu provozu dle zatížení počítače.

Hodně uživatelům může na netbooku vadit jeho strohá výbava. Oproti notebookům mají například ve většině případů pouze 3 USB porty, které jsou asi nejpoužívanější pro připojení externích zařízení. Také jsme zatím nenarazili na netbook, který by byl vybaven gigabitovým připojením k počítačové síti (LAN) a 100 Mb/s je v případě netbooku s kapacitně malým SSD diskem velmi nevýhodné, přicházíme tím o výhodnou alternativu síťového uložiště v podobě rychlého spojení netbooku s disky dostupnými přes síť.

Jak se bude prodej netbooků vyvíjet ?

Ze současných výsledků lze vyvodit, že se nacházíme (15.1.2009) na začátku mohutné exploze v prodejích zařízení z tohoto segmentu trhu. Analytici předpokládají na příštích několik let velmi dobrý trend prodeje. Podle nich by se měly roční obraty až do roku 2012 nestále zvyšovat a v roce 2012 by se mělo prodat třikrát více netbooků než letos, tedy kolem 15 miliónů kusů (celosvětově). Někteří výrobci se obávají, že prodej netbooků zastíní prodej tradičních notebooků. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje, protože mezi těmito dvěma zařízeními jsou podstatné rozdíly a víceméně se doplňují. Princip netbooků, tedy co největší mobilita a velmi nízká cena na úkor výbavy a výkonu, je předurčuje do role doplňkových počítačů pro majitele klasických počítačů nebo notebooků.

NETBOOK KATALOG

Seznam netbooků, tříděno dle výrobce

Top Notebooky