jak vybrat ten správný netbook

Vyzkoušejte si vybraný netbook v obchodě

Na tomto webu vás vybavíme potřebnými informacemi a můžete si sami dopředu zjistit, jaký netbook by nejlépe odpovídal vašim požadavkům, co se jeho parametrů týče. Nic však nenahradí vlastní dojem, který získáte pouze v obchodě, kde si můžete vybraný netbook podle libosti osahat a vyzkoušet, jak snadno či těžce se otvírá, zda jsou USB porty umístěny na správném místě a hlavně jak dobře se vám píše na klávesnici. Nemá smysl kupovat netbook, se kterým se vám, v rámci možností této kategorie malých počítačů, nepracuje dobře. Utvořte si zkrátka svůj vlastní názor.

Velikost displeje rozhoduje

K čemu je super miniaturní počítač, když nepřečtete písmo na jeho obrazovce. Display je tedy hlavním limitujícím kritériem netbooku. Až budete netbook v obchodu testovat, zkuste si spustit aplikace, se kterými na něm budete pracovat a prozkoumejte, zda je vše dobře čitelné, pokud ne, zvolte netbook s větší úhlopříčkou monitoru. Kromě fyzické velikosti displeje je důležité také jeho rozlišení, čím větší tím drobnější písmo bude ale tím více informací se vám na obrazovku vejde. Pokud vám nástrojové lišty Wordu zaberou polovinu obrazovky a na práci zbude jen pár řádků, má smysl poohlédnout se po netbooku s větší zobrazovací plochou. Nezapomeňte ani na prohlížení internetu, v dnešní době mnoho výrobců webových stránek tvoří webové prezentace s rozlišením uzpůsobeným pro prohlížení na monitorech s rozlišením 1024 pixelů na šířku a má-li vybraný netbook rozlišení menší, nevyhnete se častému rolování webových stránek do stran a to za chvíli unaví.

Nehleďte na výkon

Výkon je druhořadý, důležitá je mobilita. V kategorii netbooků nenajdete žádné super výkonné počítače vhodné pro hraní her, nebo úpravy videa. Prvotní účel netbooku je posloužit dobře při práci s dokumenty, při prohlížení internetu a elektronické komunikaci na cestách. Na to stačí daleko méně výkonu než na všechny ostatní činnosti. Maximum, k čemu lze netbook donutit a neztrácet při tom kvanta času čekáním na jeho odezvu, jsou drobné úpravy fotografií v nějakém nenáročném foto editoru jako je např. IrfanView, které si můžete bezplatně stáhnout třeba na serveru SLUNECNICE.cz.

Na trhu je mnoho netbooků, které můžete donutit k velkému grafickému výkonu, ale je vždy zapotřebí brát zřetel také na výdrž baterie. Netbooku jsou primárně určeny k používání na cestách bez možnosti připojení se k elektrické síti, a i přesto, že některé netbooky mají velmi solidní výdrž za chodu na baterie, tak zapnutí vysokého grafického výkonu si z výkonu baterie vezme opravdu velký kus. 

Samozřejmě se k elektrické síti můžete s netbookem připojit v letadle nebo na conferenci a to je jen dobře.

Většinou je při koupi netbooku dobré dávat pozor také na velikost RAM paměti - při práci s textovým editorem, emailovou poštou, chatování s přáteli pomocí messengerů nebo třeba chvilkovém hraní na partypoker.com czech vám více RAM paměti přijde vhod. 

Velikost harddisku je dalším důležitým parametrem na který je potřeba pamatovat. Nahrát si na netbook celou svou hudební sbírku Vám může u některých modelů s malou pevnou pamětí činit velké problémy - případně můžete mít prostoru takmálo, že se vám to ani nepodaří.

Pomalé windows, rychlý linux

Pracujete-li i na stolním počítači s OpenOffice, poštu stahujete pomocí Thunderbird a webové stránky prohlížíte v Mozilla Firefoxu, proč nemít místo pomalých a drahých Windows rychlý Linux? V současnosti jsou už na českém trhu k dispozici i jeho upravené a kompletně počeštěné verze. Linux je možné uzpůsobit netbooku na míru a tím pádem je práce se systémem a jeho start daleko rychlejší. Navíc k linuxu, který sám o sobě nestojí nic, dostanete zadarmo i kompletní softwarovou výbavu pro práci s kancelářskými dokumenty jako je Word, Excel atd.

Netbook jako módní doplněk?

Vzhledem k malé hmotnosti a kompaktním rozměrům, je možné nosit netbook i v o trochu větší kabelce a to se samozřejmě líbí ženám. A protože většina žen dbá, na rozdíl od svých mužských protějšků, také na estetičnost zařízení, je pro ně velmi důležitá design netbooku. Sem patří dojem, kterým působí použitý plast, barva netbooku a jeho celkové zpracování. Na to myslí i řada výrobců, proto lze většinu netbooků sehnat v bílém nebo černém provedení a ASUS nabízí i několik pastelových barev na výběr v každé řadě, včetně růžové. Velmi pěkným efektem je jeho stříbrně vyvedené logo na horní straně víka.

NETBOOK KATALOG

Seznam netbooků, tříděno dle výrobce

Top Notebooky