NETBOOK-slovníček

17. 07. 2009

Již na počátku vzniku tohoto článku jsem chtěl psát o velkém přehledu netbooků, ale vzhledem k vývoji cen a vývoji technologie, která se v netboocích objevuje jsem zjistil, že takový článek nemá dostatečnou životnost. A proto tedy jsem se rozhodl psát na téma podobné a to „Co můžeme nalézt v netbooku.“

Hned na počátku na počátku popíši několik poznatků o netbooku. Po tomto průletu se zaměřím na informace pro uživatele co všechno mohou v netbooku nalézt či připojit. Na závěr se zaměřím přímo na netbooky, které dnešní trh nabízí a uvedu jejich hlavní přednosti.

Netbook – by měl splňovat nízkou spotřebu, být mobilní díky své velikosti a malé hmotnosti a přístupnost k bezdrátovým přenosům (www, email, apod.).

Nízká spotřeba – výběr nízké spotřeby je důležitý při výdrž baterie. Dnešní standardní provozní doba netbooku je okolo 4 hodin v základním složení. Nízkou spotřebu nám samozřejmě také ovlivňuje výběr procesoru a typu (velikost) displeje.

Mobilita a Malá hmotnost – hmotnost netbooku se v dnešní době pohybuje okolo 1 - 1,5kg. Hmotnost ovlivňuje několik faktoru – materiál použitý na šasy, kapacita baterie a nabíjecího adaptéru. Pozor netbook může opravdu odpovídat své mobilitě vůči velikosti, ale již tomu tak nemusí být u nabíjecího adaptéru.

Přístupnost – dnešnímu netbooku by nemělo chybět několik bezdrátových technologií, jako jsou Wi-Fi, BlueTooth či připojeni k internetu pomoci 3G (UMTS/HSDPA).

Netbook pro uživatele – by měl splňovat připojitelnost, mobilu (PDA), fotoaparátu, USB klíčenek (flash pamětí, 3G modemy), čtečky karet i webovou kameru. Samozřejmostí je také připojení přes síťovou kartu. A dnes již mezi výjimky ani nepatří express card.

USB – je univerzální sběrnice, která umožňuje připojitelnost periférii k netbooku (externí disky, fotoaparáty, mobilní telefony, modemy, videokamery ...). Výhodou je připojení periférie beznutnosti restartování či instalace ovladačů.

Express card – Slot Express Card umožňuje snadné rozšíření možností TV tunerů přes UMTS moduly, mini pevné disky nebo čtečky paměťových karet až po tradiční a dnes již nepotřebné síťové a Wi-Fi adaptéry.

Netbook pro surfaře – dnešní moderní doba umožňuje se připojit skoro kdekoliv a kdykoliv. Ať už se jedná o připojení přes Wi-Fi (přes různou škálu nabídek free-wifi), přes UMTS/HSDPA (GPRS/EDGE/3G).

Wi-Fi – je bezdrátová technologie, která umožňuje připojení k internetu bohužel toto připojení je omezeno přístupovými body. Což, ale v dnešní škále jakékoliv konkurence není až zase takový problém. Sítě Wi-Fi se již dostali nejen do fastfoodů, kaváren ale také dopravních prostředků (autobusy, vlaky ...).

UMTS/HSDPA – tato technologie již není zase až tak omezená je omezená pouze signálem mobilního operátora. Omezující u tohoto připojení je pouze rychlost, která závisí na výběru operátora a jeho produktu, který nabízí.

Ethernet – i toto připojení přes kabel se stále používá a proto by v netbooku neměla chybět síťová karta. Bohužel toto připojení je omezeno na možnosti připojeni kabelem.

Netbook pro studenta – student v dnešní době využije nejvíce přenositelnost, přistupnoust k nternetu, možnost pracovat s daty a výdrž baterie. A proto bychom měli vybírat netbooky, Z řadvyšších a dražších abychom je mohli uspokojit.

Apple Macbook Air 12'' Intel AtomApple Macbook Air 12'' Intel Atom – tento netbook je opravdu zdařilým kouskem z dílny Applu. Splňuje předpoklady připojení (Wi-Fi, ethernet), váhy (1,3 Kg) a však výdrž baterie trošku pokulhává na 2,5 hodinách ...

Acer Aspire One AOD250Acer Aspire One AOD250 – patří mezi novější kousky od Aceru. Je to elegantní netbook na cesty, který má pevné tělo, jeho konektivita je zařízena pomoci Wi-Fi, Ethernetu a bluetooth ...

ASUS Eee PC 1005HAASUS Eee PC 1005HA – tento model je uveden jako nováček na trh po modelu 1008HA Seashell – který vládne dle Asusteku neuvěřitelnými 10,5 hodinami výdrže ..

Dell Latitude 2100Dell Latitude 2100 – 1,32Kg vážící pogumovaný netbook je přímo vytvořen pro studentské účely přenositelnosti amobility. S tímto netbookem se opravdu nebude bát, přežije nevybírané zacházení, přenášení o přestávkách ...

Dell Latitude 2100HP Mini 110 – 10,1'' monitor na tomto netbooku má sice nestandardní rozlišení (1024x576), ale i tak mu neubírá navýkonu či konektivitě ...

Toshiba mini NB205Toshiba mini NB205– tento netbook se pyšní šesti-článkovou baterií, která vám zařídí skoro osmi hodinové surfování po internetu při zapnutém Wi-Fi ...