Katalog Netbooků.cz

Záchrana dat z disku nemusí být problém, když…

Je důležité si uvědomit, že nikdo není před ztrátou dat stoprocentně chráněn i když data pravidelně zálohuje. Složitá mechanika počítačů totiž není bez chyby, může dojít k běžnému opotřebení, softwarové nebo i mechanické poruše jednotlivých součástí a tak ke ztrátě dat. Ztráta může přijít nečekaně nebo s varováním, kterému ale často nevěnujeme pozornost. Pokud chcete data obnovit, musíte rychle jednat. Poradíme vám, jak se zachovat a hlavně jak zajistit, aby byla ztráta dat minimální či vůbec žádná. Představíme si také nejčastější poruchy, které ke ztrátě dat vedou

Nepanikařte a jednejte rychle

Pokud zapnete počítač a zjistíte, že se nemůžete dostat k datům (nejdou otevřít soubory, systém se nespouští nebo hlásí chybu apod.), nesnažte se nic napravovat sami. Nespouštějte žádné programy ani antivir či scandisk. Nic neinstalujte ani se nesnažte hledat pomoc na internetu. Jediné, co v této chvíli musíte udělat je, odpojit počítač ze sítě – nevypínejte ho klasicky přes příkaz vypnout. Tímto krokem by mohla být záchrana dat z disků zmařena. Počítat prostě odpojte od zdroje napájení. Z notebooku vyndejte baterii. POZOR – notebook před odpojením od zdroje nezavírejte, protože by se systém mohl snažit některá data ukládat, čímž by mohla být způsobena ještě větší porucha. Pokud dodržíte tyto základní předpoklady úspěšné záchrany dat, máte z poloviny vyhráno. Nyní vás čeká vybrání kvalitního servisu.

image001.jpg 

TIP - jak poznat dobrý servis

Při výběru servisu si musíte dát pozor hned na několik věcí současně. Servis by v první řadě měl své služby poskytovat za dobrou cenu. Tu poznáte porovnáním cen servisů. Známkou kvality je i fakt, že servis provádí vstupní diagnostiku přístroje zdarma a až na základě ní vám sdělí cenu opravy. Cenu za opravu byste vždy měli znát předem – pokud vám jí servis není schopen sdělit, je to důvod, proč jít raději jinam. Servis vybírejte také podle referencí a neomezujte se jen na servisy v místě vašeho bydliště. Některé servisy nabízejí i možnost odběru a zpětného dodání přístroje nebo i možnost, že vyšlou technika přímo k vám domů.

Nejčastější příčiny ztráty dat

Poškození, která vedou ke ztrátě dat, lze rozdělit do třech kategorií. Je to softwarové poškození disku, poškození elektroniky disku a často je na vině i mechanické poškození disku. Za softwarové poškození může většinou uživatel – často se stane, že soubory nechtěně vymažeme, dáme počítači pokyn k vyčištění disku nebo zformátování disku (více o tom, co může způsobit nechtěné formátování disku, se dozvíte zde) bez předchozí zálohy a na vině může být i virus nebo jiný škodlivý software. Dobrou zprávou je, že většinu takto ztracených dat umí kvalitní servis zachránit. I v případě poškození elektroniky disku je pravděpodobnost záchrany dat vysoká. Mezi častá poškození tohoto typu se řadí: závada na napájecím zdroji počítače či na základní desce počítače, chybné propojení disku s počítačem nebo i zkrat na vodičích. Mechanická poškození vznikají nejčastěji pádem či většími otřesy počítače nebo notebooku. Pokud se jim chcete vyhnout – rada je jediná – eliminujte přenosy a manipulaci s přístrojem. Dobrou zprávou ale je, že i ztrátu dat zapříčiněnou mechanickým poškozením umí kvalitní servis vyřešit.